Offpist-konkurranse? Går det an?
Simen Berg/Sport 1 Foto: Simen Berg - tirsdag 21. februar, 2012
Ja, det gjør det. Og i verdenseliten i frikjøring er det flere nordmenn som holder Sondre Nordheims tradisjoner i hevd.
Sondre hadde nok snakket om å konkurrere i Uvyrdslåm. Frikjøring, eller Freeride på engelsk, er dagens navn. Kort fortalt handler konkurranseformen frikjøring om å ta seg ned en styggbratt fjellside raskt og spektakulært, men med kontroll og stil i behold.
Det er rundt 20 år siden frikjøring oppsto som konkurranseform, og i dag samles de dyktigste utøverne i Freeride World Tour (FWT) for å kjempe om å kunne kalle seg verdens beste frikjører. Ane Enderud gjorde det mesterstykke å bli World Tour Champion i skiklassen to år på rad, før hun bestemte seg for å rette karrieren mer mot filming. For tida er våre fremste navn internasjonalt Torgrim Vole, Åsmund Thorsen, David Underland, Viviann Aasen og Anne May Slinning.
Her hjemme i Norge har man også konkurrert i frikjøring lenge, og i de siste årene har man kåret Norges beste frikjører gjennom Norgescupen i Freeride.
Hvordan konkurrerer man?
Arenaene er oftest i nærheten av et heisanlegg, og består av en bratt fjellside med klipper og formasjoner på 200 til 500 fallhøydemeter. Utøverne får ikke trene på forhånd, og på synfare fjellsiden fra avstand, og fra sporet som arrangøren har angitt for turen opp til start. De fleste kjørerne bruker mye tid på å planlegge linja de skal kjøre ut fra bilder av fjellsiden.
Man konkurrerer i Snowboard og alpint, i Norge har man i tillegg egen telemarkklasse.
Hvordan dømmer man?
Tre dommere vurderer kjøringen ut fra linjevalg, som tar utgangspunkt i en på forhånd avtalt vurdering av vanskelighetsgraden i forskjellige deler av fjellsiden. Videre bedømmes man for fart, flyt, kreativitet og kontroll. Med andre ord hjelper det ikke å kjøre en enkel linje lynraskt uten feil. Du må imponere dommerne, som selv vanligvis er tidligere aktive. Et fall som avslører at du mister kontrollen er katastrofe for poengsummen. For det vil alltid være noen som klarer seg uten fall.
Sikkerhet
Konkurransene har ufravikelige krav til sikkerhet, som jevnlig fører til kansellering av arrangementer. Skredfare, for lite snø og dårlig sikt er de vanligste årsakene til avlysninger. I forkant av konkurransen vurderes forholdene av skredeksperter, og under konkurransen er det alltid medisinsk personell til stede. Alle utøverne plikter å kjøre med hjelm og skredutstyr.
Les mer på sidene til Freeride World Tour og Norgescupen i Freeride.
Se Torgrim Vole kjøre en spektakulær linje til seier i Røldal 2008 på Youtube.
Se flere klipp fra Røldal på Youtube.